7/28/2015

PLASTYKA CHIRURGICZNA POWIEK GÓRNYCH | CZYLI JAK POZBYĆ SIĘ OPADAJĄCEJ POWIEKI

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, przez co możliwe jest stosunkowo wczesne uwidocznienie się zarówno zmarszczek, tzw.worków ale również znaczna utrata elastyczności a w efekcie opadnięcie powiek czy kącików oka.. Wszystkie zmiany związane ze starzeniem się skóry wokół oczu ujmują blasku i świeżości naszemu spojrzeniu a przez co dodają lat. Wiadome jest, że starzenie się jest procesem fizjologicznym aczkolwiek w dzisiejszych czasach medycyna estetyczna daje nam możliwość opóźnienia nieco owego, mało pożądanego, procesu. Chirurgia plastyczna powiek, zwana również blefaroplastyką jest zabiegiem, który poprawia wygląd okolicy oka. Śmiało można stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej efektownych zabiegów chirurgicznych, które mają ne celu odmłodzenie wyglądu naszej twarzy.


Wskazaniami do wykonania zabiegu są zarówno względy typowo kosmetyczne, gdy opadnięty kącik nadaje spojrzeniu ciężkości a całej twarzy dodaje lat, jak również aspekty zdrowotne, gdy nadmiar skóry utrudnia i ogranicza pole widzenia.

Plastyka chirurgiczna powiek górnych czy też dolnych, polega na wycięciu nadmiaru skóry. Zabieg może być przeprowadzony metodą laserową lub klasyczną, o wyborze której decyduje lekarz prowadzący. Jak podają źródła, w przypadku powieki górnej wycięciu najczęściej ulega wąski na 5-10 mm fragment skóry. Korekta powieki dolnej opiera się na podobnej zasadzie z tym, że cięcie przeprowadza się 2-5 mm od brzegu powieki, dzięki czemu blizna pozostaje niewidoczna.  Niekiedy zdarza się, że oprócz fałdki skórnej usuwana jest pewną, niewielką część tłuszczu okołogałkowego- zabieg ten wpływa pozytywnie na wygląd oczu poprzez dodanie im głębi.

Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek niektóre placówki przeprowadzają go w znieczuleniu ogólnym. Należy pamiętać, że pełna narkoza zawsze wiąże się z dłuższym pobytem w szpitalu i dodatkowymi badaniami. Zabieg korekty powiek trwa mniej więcej 1,5 godziny. Aby pacjent został zakwalifikowany do zabiegu niezbędna będzie konsultacja z lekarzem okulistą, wykonanie podstawowych badań krwi oraz dokładny wywiad medyczny. Przed zabiegiem korekty powiek górnych ( no około 10 dni) zaleca się odstawienie, tudzież nie przyjmowanie leków, które mogą powodować rozrzedzenie krwi/zmniejszenie krzepliwości np. aspiryna. Dodatkowo, wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów oraz picia alkoholu- aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z gojeniem się ran.
CO PO ZABIEGU?

Po zabiegu pacjent przez kilka dni może odczuwać dyskomfort, pieczenie lub łzawienie oczu czy światłowstręt. U niektórych pacjentów możliwe jest również wystąpienie zasinień czy drobnych wylewów podskórnych. Ulgę przynoszą chłodne okłady, stosowanie kropli do oczu (wskazane te bez środków konserwujących) czy środków przeciwbólowych a w przypadku wystąpienia zasinień- maści/żeli na bazie arniki. Zdjęcie szwów następuje średnio w 4-6 dobie po zabiegu natomiast rekonwalescencja trwa około 14 dni. Po tym czasie pacjent może powrócić do wcześniejszego trybu życia, aczkolwiek w dalszym ciągu zaleca się stosowanie okularów przeciwsłonecznych i ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego.

Mimo, iż zabieg może być wykonywany zarówno u kobiet jak i mężczyzn to jak wynika z danych statystycznych blefaroplastyka cieszy się większą popularnością wśród osób "płci pięknej". Na zabieg najczęściej decydują się osoby w przedziale wiekowym 35-45 lat. Koszt zabiegu oscyluje średnio pomiędzy 2500-6000 zł w zależności od stanu okolicy oka pacjenta.

Blefaloplastyka jest w moim odczuciu zabiegiem przyszłościowym aczkolwiek jak każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Czy warto się zdecydować? Uważam, że jeśli nas stać to owszem. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla osób młodych, borykających się z problemem opadającej powieki, która skutecznie utrudnia codzienny makijaż jak i dla osób starszych, u których wraz z wiekiem doszło do znacznego opadnięcia powiek.

6 komentarzy:

 1. oo to coś dla mojej mamy, szkoda tylko ze sam zabieg jest tak drogi choć wart uwagi

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety jestem posiadaczką opadającej powieki i taki zabieg byłby dla mnie wybawieniem. Cóż, pozostaje zbierać $ do skarbonki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Całe szczęście nie mam teraz tego problemu, aczkolwiek obawiam się, że za parę lat może się on pojawić :(.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety takie zabiegu kosztują bardzo dużo :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie żałuję swojej decyzji. Miałam mocno opadające powieki a po zabiegu w elite ogólnie cała twarz wygląda lepiej, oczy są wyraźne, nie wyglądają na zmęczone.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy podstawowe urządzenie do blefaroplastyki nie sprostałoby takiemu zabiegowi? Chodzi o Plasme LIFT która według mnie miałaby szansę na poprawę wyglądu naszych powiek.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam bardzo serdecznie za odwiedzenie mojego bloga!

Zawsze czytam pozostawione przez Was komentarze i staram się na nie odpisywać.
Bardzo cieszy mnie, gdy widzę, że zostawiacie po sobie ślad, daje mi to możliwość poznania Was i odwiedzenia Waszych blogów :)
Pozdrawiam A.

Copyright © 2017 AnnaBlog